Skip to main content

Aktualności i wydarzenia

HR-owy Business Mixer

  Aktualności

W środę 15 czerwca 2022r. członkowie naszej Izby oraz inni przedsiębiorcy z Wielkopolski wzięli udział w wydarzeniu „HR-owy Business Mixer”, które nasza Izba zorganizowała razem z Instytutem Analiz Strategicznych Fundacji ALTUM oraz Kancelarią Adwokacką Henclewski & Wyjatek s.c.

Podczas spotkania przedstawiciele świata biznesu, prawnicy oraz specjaliści ds. HR poruszyli tematy ważne dla każdego przedsiębiorcy.

Spotkanie otworzył i poprowadził Pan Sławomir Malewski – członek zarządu PIB-WIG, Prezes Zarządu Fundacji Altum, a  jako pierwszy prelegent wystąpił dr Marek Chojnacki, ekspert IAS ALTUM, doradca, reżyser, scenarzysta. Dr Chojnacki w swojej prezentacji odpowiadał na pytanie: Jak budować zespoły wśród różnych pokoleń pracowników? Prelegent podkreślał, żeRóżnice potencjałów zawsze zapowiadają pojawienie się energii…”, a więc zespoły zbudowane z pracowników w różnym wieku niosą za sobą tyle samo szans co zagrożeń. Budując te zespoły musimy mieć tego świadomość i mądrze zarządzać zasobami. Wartością takiego zespołu składającego się z pracowników w różnym wieku jest niewątpliwie potencjał wynikający z różnicy doświadczeń.

Kolejną prezentację pt. Zommersi aplikują. Jak zatrudnić zoomersów do pracy w firmie?wygłosiła Pani Barbara Malewska – ekspertka IAS ALTUM, People and Culture Manager w Macopedia. Pani Barbara skupiła się na zaznaczeniu kilku cech, które są wspólne dla pracowników Gen Z, a których znajomość pozwala nam na lepsze porozumiewanie się z tym najmłodszym pokoleniem w naszych firmach: poczucie osamotnienia w świecie (np. spowodowane pandemią, wojną), dobre wykształcenie (które często sięga daleko poza licencjat czy magistra, a nawet pomija ten etap, skupiając się na szkoleniach), bezpośredniość, lubowanie się w technologii, wysoka świadomość świata który ich otacza, rozpoznawanie osiągnięć jako część tożsamości oraz chęć wyróżniania się.  Te wszystkie cechy sprawiają, że są to pracownicy dynamiczni, chętni do nauki, ale często „trudni w obsłudze”.

Część prezentacji „miękkich aspektów” tematu naszego wydarzenia zakończył Pan Remigiusz Napierała – Prezes Zarządu w Imerco oraz członek Rady PIB-WIG, który podzielił się dobrymi doświadczeniami z zatrudniania pracowników w swojej firmie. Wskazał on wartości, które są w Imerco niezwykle ważne oraz narzędzia, którymi posługuje się w firmie, aby budować jak najlepsze zespoły.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy do drugiej części spotkania – poświęconej przepisom prawa pracy. Rozpoczął Pan Wojciech Wyjatek – adwokat i partner w kancelarii Henclewski & Wyjatek – Adwokaci ze swoją prezentacją: Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudniania obywateli Ukrainy.Z uwagi na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą temat ten jest niezwykle ważny i aktualny.

Wydarzenie zakończyła Pani Marta Januszkiewicz – prawnik w kancelarii Henclewski & Wyjatek – Adwokaci, która w swojej prezentacji: Rewolucyjne zmiany w kodeksie pracy! Planowane wejście w życie w połowie 2022 r.!, zapoznała uczestników z planowanymi nowymi rozwiązaniami oraz istotnymi zmianami, które w niedługim czasie znajdą się polskich przepisach prawa pracy, jako efekt implementacji dyrektyw unijnych. Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że przedstawione w wystąpieniu zmiany przepisów w praktyce wprowadzą dużo zamieszania w działach kadrowych i spowodują wzrost obciążeń administracyjnych naszych firm.

Zarząd PIB-WIG dziękuje prelegentom za ogromną dawkę przydatnej wiedzy. Uczestnikom konferencji dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu. Widzimy potrzebę kontynuacji kilku zagadnień, które pojawiły się na spotkaniu, a które wymagają rozwinięcia – być może w formie warsztatowej. Będziemy Państwa informować o tym planach kolejnych wydarzeń na bieżąco.

Partnerem wydarzenia była firma Top Farms.

 

Wróć